sobota 28. května 2011

Patchwork nebo quilt ? Prostě jak chcete

Co je patchwork čili quilt?
Tak jak jej dnes známe, to jsou různé  techniky sešívání rozmanitých kousků látek. Sešívají se  různé tvary, různě barevných kousků látek tak, aby spolu  vytvářely nové  vzory. Pak se spojí s výplní a další vrstvou látky a vrstvy ,tzv. sendvič, se ozdobně prošije, tzv. proquiltuje.
První patch .práce pocházejí již ze starověkého Egypta a Orientu. U nás  v Evropě jsou jednou z prvních  ukázek pestře zdobené korouhve křižáků, které přivezli z Palestiny do Anglie,.Patchwork, jak jej známe dnes má původ asi před třemi sty lety v Severní Americe, kde  jej rozšířili vystěhovalci z Evropy a to především z Anglie. Vznikl z nutnosti využít i ten nejposlednější kousek látky. Tato technika, stará tisíce let, se časem rozšířila v různých provedeních do všech koutů světa, avšak největšího rozmachu a použití dosáhla v Americe. V současnosti se patchwork a quilt stává v Evropě opět velmi populární a inspirující technikou..Technik je mnoho, ať ručních či strojových, ať tradíčních či moderních, výrobky najdou uplatnění v jakémkoliv interiéru. Výrobky mohou mít dekorativní i účelovou hodnotu.
A hlavně je to bezva hobby v dnešním přetechnizovaném a stresujícím světě, proto stále častěji  se opět vracíme k ručním pracem. Patchworkem se dnes zabývají  jak  mladá děvčata, tak babičky, nehraje roli ani vzdělání.
V moderním pojetí to mohou být i pouze sešívané čtverce nebo obdélníky z krásných moderních látek ( Patricie Bravo, Amy Butler, Kaffe Fasset,.....).
  Dnes se také vyskytují  názory, že patchwork je přeplácaný apod., ale vždy záleží na zkombinování látek ( mohou být pouze i dvě, třeba černá a bílá), použití konkrétní techniky a správného zpracování (techniky šití). Bohužel se dnes vyskytují rádoby odborníci, kteří shazují osvědčené metody šití, řezání,... a nadšené zájemkyně zahrnují nesprávnými postupy. Má zkušenost z kurzů je taková, poohlídněte se ve svém okolí po dobrém kurzu základů, který vám nic nenahradí. Naučí Vás správné řezání, sešívání, žehlení, různé fígle, jak si zrychlit práci., jak si připravit látku před zpracováním.  Důležitá je kritika, nejen chvála! Upozornění lektora na chyby je velmi důležité, to Vás posouvá dál. Samá chvála, to nám dělá dobře, ale vytknutí chyb či upozornění vhodnou formou, nám dá více. Z vlastní desetileté zkušenosti , kdy jsem začala patchworkem sama, pokračovala jsem  spoustou kurzů, studiem časopisů a knih, učím se stále dál. Je stále, co se učit, objevovat! Je třeba mít i jistou pokoru k těmto technikám!
A co je krásné ? Originalita ! Necháváme v tom každá kousek sebe, své nálady, svého rozpoložení, svého vnímání! Žádný kousek není stejný! Uniformity bylo dost před osmadevadesátým rokem min.století a je dost v dnešní době v asijském zboží.
Přeji Vám všem mnoho krásných neotřelých nápadů !

čtvrtek 19. května 2011

První místo v soutěži

Prvních 32 oblouků (silnic) k  Barevné křižovatce ušila Jarmilka (Sexta56)! Vyhrává 3 ks sluníčkové vyšívky. Kdo bude další?

Malá ukázka Jarmilčiných bloků

sobota 14. května 2011

Soutěž

Vyhlašuji soutěž!
Soutěž pro účastnice on-line kurzu Barevná křížovatka
Kdo bude mít první ušito alespoň 32 oblouků (spotřeba na top o velikosti asi 1 x 1m) vyhraje tyto 3 bloky vyšité na kvalitním hustém popelínu o velikosti 25 x 25cm - vyšivka má velikost asi 10 x 10cm. kdo bude druhý vyhraje  tyto bloky dva a kdo bude třetí vyhraje jeden tento blok.



Zítra během dne bude dodán účastnicím tohoto kurzu fotonávod na ušití tohoto oblouku!

středa 11. května 2011

Deka pro mimi

Stačí zakoupit krásný panel, kterých je již i u nás dostatek. Pod panel dát slabý vatelin a krásný měkký flíz či minky. A pak již jen quiltovat, buď zdůraznit quiltováním obrysy obrázků, či quiltovat kam mě ruka vede - volně (jak je na obrázku) nebo prošít třeba jen do čtverečků. Olemovat a krásná měkká dečka je na světě.

úterý 10. května 2011

Mimi věcičky

Zavinovačka s vložkou

Našla jsem ve svém počítači náčrt zavinovačky, kterou jsem šila pro svou vnučku. Náčrt byl kdysi uveřejněn i na mých stránkách, ale jelikož se pomalu stěhuji sem, vložím ho sem k nakouknutí. Třeba se bude někomu hodit. Čtvercovou zavinovačku jsem obohatila obdélníkovou vložkou, kterou při znečištění můžete vyměnit za jinou. Nebo můžete tuto vložku vložit do kočárku bez zavinovačky.






pondělí 9. května 2011

Nedělní odpolední šití

Zaujalo mne prolínání trojúhelníků, neodolala jsem a  musela jsem to zkusit. Bohužel neměla jsem doma moc vhodných látek a tak jsem šila z toho , co bylo. Bude dečka! Až nasbírám dostatek látek v barevné škále snad dojde i na přehoz. Postup jsem nafotila a dnes zas vyplodím postup. Kdo bude mít zájem, může ho zakoupit v mém obchůdku http://www.fler.cz/zbozi/prolinani-trojuhelniku-on-line-kurz-1692554.


sobota 7. května 2011

Koník Jiskřička pro radost malým

Dnes jsem měla na návštěvě všechny čtyři vnoučata a vzpomněla jsem si, že asi před rokem jsem jim šila jednoduché koníky, s kterými mi nadšeně pomáhaly. Třeba se vám také bude hodit, až budete potřebovat děti zabavit.
Koník Jiskřička pro radost malým
Proč Jiskřička ? Tak ho nazvala moje tehdy čtyřletá vnučka Verča, nadšenec všech možných živých i neživých koníků.

Koník je velmi jednoduchý a vhodný i pro začátečníky.
Koník je asi 30cm dlouhý a 23cm vysoký.Vyroben ze 100% bavlny a polyesterové výplně. Hříva  a ocas z vlny, oči jsou  z knoflíků,tlama vyšita černou bavlnkou.

Materiál :
2 kousky látky o rozměrech 38 x 30 cm (můžeme použít i zbytky jako jsem to udělala já)
100% polyesterové vlákno (třeba i polštáře s Ikea za 25 Kč)
Trochu vlny na ocas a hřívu
2černé knoflíky pro oči ( oči můžeme  vyšít nebo naaplikovat)
černá mulinka na vyšití tlamy
běžné šicí potřeby
šicí stroj

Postup šití
1. Vystřihneme si střih, popřípadě pro zpevnění můžeme zalaminovat nebo obkreslit na průhlednou umělohmotnou folii.
Dva kousky látek položíme lícem k sobě , na ně položíme střih koně a obkreslíme.
2. Sešpendlíme.

3. Na stroji krátkým stehem asi 1,5 obšijeme po lince, pouze necháme otvor na břiše pro plnění.

4. Vystřihneme s malým přídavkem a v oblých místech nastřihneme ke švu.

5. Obrátíme na líc.

6. Důkladně vycpeme a zašijeme otvor.

7. Vytvoříme z vlny hřívu a ocas. Ručně přišijeme. Vyšijeme tlamu a přišijeme  oči.

Střih : zvětšete si na požadovanou velikost



Hodně radosti v tvorbě koníka Jiskřičky !

neděle 1. května 2011

Věnečky

Jaro, to je doba pletení věnečků z pampelišek a jiného kvítí. Ač květinové přírodní jsou nejkrásnější, my si můžeme vytvořit věnečky ze zbytků látek.

Věneček ze zbytků látek a juty







Ze zbytků látek a juty ( může být i riflovina, režná plátna, netkané textilie, apod.) si nastříháme různě velká nepravidelná kolečka. Můžeme stříhat i entlovacími nůžkami a nemusí to být jen kolečka, ale mohou to být i čtverečky.
 3 až 4 kolečka spojíme ve středu a stáhneme do kornoutku pomocí nastehování u středu koleček. Středy koleček můžeme  ozdobit korálky, lasturkami, knoflíčky, drobnou keramikou, mašlí apod. dle ročního období či příležitosti. 







   
Připravíme si slaměný nebo polystyrenový věnec, který ovážeme pruhem látky nebo jutou či stuhou.
Hotové kytičky přiděláme pomocí tavné pistole nebo přišitím na ovázaný korpus věnce. Na hotový věnec můžeme ještě uvázat  třeba mašli.

Takto si můžeme udělat věneček jak jarní, vánoční, námořnický či jiný dle našich potřeb a interieru a přitom spotřebujeme zbytečky látek.
Věnečky můžete tvořit s vašimi dětmi či vnoučaty. S kolegyní Mílou jsme je tvořily se šikovnými  seniorkami Domova Barbora.